Indications and Clinical Success of The Narrow-Diameter Implants and Mini Implants in Oral Implantology: A Review


Akay A. S. , Arısan V.

Oral İmplantoloji Dergisi, vol.16, no.1, pp.20-26, 2015 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 16 Issue: 1
  • Publication Date: 2015
  • Journal Name: Oral İmplantoloji Dergisi
  • Journal Indexes: Other Indexes
  • Page Numbers: pp.20-26

Abstract

The rehabilitation of missing teeth with dental implant treatment is becoming more important every day. When combined with the theoretical knowledge and the evolving technological facilities of oral implantology, many treatment options with high success rate can be developed. New treatment options and high success rates make dental implantology is indispensable for the treatment of missing teeth by increasing confidence in implant treatment. Hereby, the expectations of the patients and the physicians are also formed in line with this.

Bone or soft tissue augmentation surgeries is needed traditionally in the limited space of insufficient bone width. Thanks to the advances in implantology, it has become possible to use the narrow-diameter implants safely even in these cases without the need for advanced surgical techniques. In this review, indications and clinical success of narrow-diameter and mini implants is evaluated.

Keywords: Mini implant, narrow-diameter implant, clinical success.

Diş eksikliklerinin rehabilitasyonunda implant tedavisi her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Sürekli gelişen teknolojik olanaklar teorik birikimlerle birleştiğinde, pek çok alanda olduğu gibi implantolojide de yüksek başarı oranlarına sahip birçok tedavi seçeneği geliştirilebilmektedir. Gelişen tedavi alternatifleri ve yüksek başarı oranları,  implant tedavisine olan güveni artırarak eksik dişlerin tedavisi için dental implantolojiyi vazgeçilmez hale getirmektedir. Buna paralel olarak hastaların ve hekimlerin implant tedavilerinden beklentileri de şekillenmektedir.

İmplant uygulanacak bölgede kemik genişliğinin yetersiz olduğu dar alanlarda, geleneksel bilgilere ve yaklaşımlara göre kemik artırma cerrahilerine veya yumuşak doku cerrahilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak, implantolojideki gelişmeler artık bu durumlarda dahi ileri cerrahi tekniklere çoğunlukla gerek kalmadan, dar çaplı implantlar kullanılabilmesini mümkün hale getirmiştir.  Bu derlemede, dar çaplı implantların ve mini implantların kullanımları ve klinik başarıları değerlendirilmektedir. 

Anahtar Kelimeler: Mini implant, dar çaplı implant, klinik başarı.