Rehabilitation Of The Trauma-Related Anterior Teeth Loss Using Guided Bone Regeneration And Implants


Aktolun Aydemir C., Bodur İ., Akay A. S. , Arısan V.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 6. Uluslararası Bilimsel Kongresi, İstanbul, Turkey, 21 - 23 November 2013, pp.136

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: İstanbul
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.136

Abstract

Ön bölgedeki diş eksikliği sonrasında hastalarda psikolojik, fonksiyon ve fonasyon problemleri meydana gelmektedir. Sabit protezlerde meydana gelen marjinal kenar çürümesi, diş hassasiyeti, kök kırıkları, hareketli protezlerde ise kullanım zorluğu ve yaşanabilecek estetik sorunlar nedeniyle implant tedavisi tercih edilmektedir. 

Kliniğimize başvuran 43 yaşındaki erkek hastanın travma sonucunda alt ve üst anterior dişlerini kaybettiği gözlemlenmiştir. Klinik ve radyografik muayenenin ardından üst çene ön bölgede dikey ve yatay yönde sert doku kaybı olduğu görüldü. Bu amaçla intra-oral bir sahadan alınan otojen ve xenogen bir greftin kombine kullanımı ile implant yerleşimi planlandı. Retromolar bölgeden tam kalınlıklı flep kaldırıldı ve derinlik kontrolü olan kemik freziyle otojen kemik elde edildi. 11 ve 21 nolu bölgelere implant yerleştirildi ve eksik kemik dokusu otojen kemik ve greft kombinasyonu ve membran ile oluşturuldu. Serbestleyici insizyonlar yapılarak saha monofilament dikiş ipliğiyle primer olarak kapatıldı. Dört aylık iyileşme süresinden sonra dişeti şekillendirici ile yumuşak dokular şekillendirildi ve ölçünün ardından metal-seramik bir protez uygulandı.