Implant-Supported Esthetic Rehabilitation and Soft Tissue Contouring in the Anterior Region: Case Report


Öztürk A., Akay A. S. , Arısan V.

Türk Oral İmplantoloji Derneği XIV. Uluslararası Bilimsel Sempozyumu, Antalya, Turkey, 23 - 27 May 2017, pp.64

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: Antalya
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.64

Abstract

Aim: In this report, implant rehabilitation of an anterior edentulous region together with bone augmentation and soft tissue management is presented.

Case: A 37-year-old male patient applied to Istanbul University, Faculty of Dentistry, Department of Oral Implantology with the demand of implant-supported fixed restoration of #21 and #22 numbered teeth loss that caused by trauma. #21 and #22 numbered implants were inserted together with guided bone regeneration. 4 months after, screw-retained acrylic fixed provisional prosthesis was made. And, after 6 months of soft tissue management by modifying the provisional prosthesis gradually, screw-retained final restoration was completed.

Conclusion: Hard and soft tissue interventions may be required for implant therapy in many cases of anterior region. In some cases, acceptable esthetic results can be achieved only if these interventions are performed.

Keywords: Anterior region, implant rehabilitation, soft tissue management.

Amaç: Estetik bölgede orta derece doku kaybı ve diş eksikliğinin, implant cerrahisiyle birlikte kemik ogmentasyonu ve dişeti yönlendirilmesi ile rehabilitasyonu sunulmuştur.

Olgu: 37 yaşındaki erkek hasta travma sebebiyle kaybettiği 21 ve 22 nolu dişlerin implant destekli sabit restorasyonu talebiyle İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji kliniğimize başvurdu. 21 ve 22 nolu bölgelere yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu ile biirlikte implantlar tek aşamalı yerleştirildi. 4 ay sonra akrilik vidalı sabit geçici protez yapıldı. Geçici protez ile kademeli modifikasyonlar yapılarak 6 ay dişeti şekillendirilmesinden sonra ölçü alınıp vida retansiyonlu daimi restorasyon tamamlandı.

Sonuç: Anterior diş eksikliğinin implantla tedavisinde genellikle sert ve yumuşak doku müdahaleleri gerekebilmektedir. Sunulan bu olguda olduğu gibi bazı olgularda ancak implant tedavisiyle birlikte bu müdahaleler yapıldığında kabul edilebilir estetik sonuçlara ulaşılabilmektedir. 

Anahtar Kelimeler: Anterior bölge, implant rehabilitasyonu, dişeti yönlendirilmesi.