SİMÜLASYON İŞLETİMİNDE İŞLETİM ZAMANLI ANALİZ


HOCAOĞLU M. F. , Reşber E., Tuncer İ.

USMOS 2013, Ankara, Türkiye, 01 Haziran 2013, ss.250-258

  • Basıldığı Şehir: Ankara
  • Basıldığı Ülke: Türkiye
  • Sayfa Sayıları: ss.250-258

Özet

Simülasyonda işletim zamanlı olarak istatistiki analizlerin yapılması ve bu analizlerin sonuçlarına dayalı olarak işletimin yönlendirilebilmesi, önemli bir tasarım esnekliği sağlayacaktır. Bir senaryonun yönetimi, senaryo varlıklarına atanmış olan görevlerin ve kaynakların değiştirilmesini, koşum yinelemelerinin ve koşum uzunluğunun belirlenmesini, ısınma süresinin belirlenmesini içeren ve bunlarla sınırlı kalmayan geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.

SZAM koşum öncesi ve koşum sırasında tanımlanan fonksiyonları, yapılan her değer güncellemesini hesaba katarak işletir ve yordamlara ilişkilendirilmiş olan kuralları yürüterek ilgili model davranışlarını yönetir. Bu yönetim koşum sonrası yapılan istatistiki analizleri koşum zamanına taşıma ve analizlerden elde edilen sonuçlarla simülasyonu yönlendirme avantajı sağlar. 

In simulation, being able to do statistical analysis in run time and manage simulation execution depending on the analysis results provides a distinguished flexibility. Managing a simulation scenario consists of a wide range including altering resources, determining replications and length of execution, computing warm up period, and not limited by all these. 

SZAM executes all functions defining before execution and during execution taking each value updates into account and manages the scenario performing scenario management rules related with the functions. The management provides an advantage to carry post-data analysis into execution time and to be able to use the analysis results to derive simulation execution.