General Information

Biography

Eskişehir’de doğmuştur.

Eskişehir Anadolu Lisesi’nden 1983 yılında mezun olmuştur.

Tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’nde 1989 yılında, Psikiyatri uzmanlık eğitimini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1996 yılında tamamlamıştır. 2006 yılına dek aynı hastanede psikiyatri başasistanı olarak görev yapmıştır.

2006 yılında Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Başhekim Yardımcısı olarak atanmıştır. 2010 yılında Psikiyatri Doçenti unvanını almış ve Klinik Şefliği-Eğitim Planlama Koordinasyon Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. 2011-2013 yılları arasında aynı hastanede Başhekimlik görevini yürütmüştür. Başhekimliği sırasında Erenköy Psikoterapi Merkezini ve AMATEM Kliniğini kurmuştur. 2015 yılına dek her iki merkezin de direktörlüğünü sürdürmüştür.

2015 yılında Psikiyatri Profesörü unvanını almış ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaya başlamıştır. 27.08.2021 tarihinde emekli olana dek bu görevini sürdürmüştür.

Klinik ilgi alanları; Psikodinamik psikoterapiler, anksiyete bozuklukları, depresyon, duygudurum bozuklukları (bipolar bozukluklar), psikosomatik bozukluklar, psikotik bozukluklar, kişilik bozuklukları, psikiyatrik ilaç tedavileri, varoluşçu psikoterapiler, psikiyatri felsefesi konularına yoğunlaşmıştır.

Tıp Fakültesi lisans, Psikoloji yüksek lisans, Tıpta Uzmanlık Eğitimi dersleri vermiş, uzmanlık eğitimi tezlerini yönetmiştir.Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış 100’ün üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır. Çok sayıda Uluslararası ve Ulusal Kongrenin Düzenleme Kurullarında yer almış, pek çok dergide hakemlik ve editörlük yapmıştır.

İleri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Felsefe alanında ikinci lisans eğitimini tamamlamıştır.

Institutional Information

Unit
Faculty of Medicine
Department
Internal Medical Sciences
Program
Psychiatry

Contact

Email
serhat.citak@medeniyet.edu.tr
Other Email
drserhatcitak@gmail.com
Web Page
https://www.drserhatcitak.com/
Office Phone
+90 216 566 6600 Extension: 4327
Office
Psikiyatri Anabilim Dalı
Address
İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı (Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği ) Kadıköy İstanbul