THE COINTEGRATION RELATIONSHIP BETWEEN BITCOIN PRICES AND MAJOR WORLD STOCK INDICES: AN ANALYSIS WITH ARDL MODEL APPROACH


Dirican C., Canöz İ.

Journal of Economics, Finance and Accounting, vol.4, no.4, pp.377-392, 2017 (International Refereed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 4 Issue: 4
  • Publication Date: 2017
  • Doi Number: 10.17261/pressacademia.2017.748
  • Title of Journal : Journal of Economics, Finance and Accounting
  • Page Numbers: pp.377-392

Abstract

Purpose - Aiming to discover whether Bitcoin prices have an effect on investor decisions in stock market transactions sounds exciting. Therefore, among investment, money, payment system functionalities of the cryptocurrencies which are very popular on economic and financial agenda nowadays, only the investment function regarding to the market volume of Bitcoin (which is very popular) is taken into consideration in this study.

Methodology - In the scope of the study, because similar analyses between cryptocurrencies and stock market indices do not exist in the literature, cointegration relation between them are examined. Thus, the cointegration between Bitcoin (since there are many cryptocurrencies and Bitcoin is very popular and has the highest proportion in all terms in general) and selected stock indices can be investigated by the ARDL boundary test method. Since the analysis method gives meaningful information in terms of different time periods, the price and index data of these variables have been analysed.

Findings - Cointegration relationship between Bitcoin prices and leading US and Chinese stock market indices is observed. Within this context, it can be told that investors in these stock markets could be influenced by Bitcoin prices in their long-term investment decision process. Any relationship was not found with BIST100, FTSE100 and NIKKEI225 indices.

Conclusion - Necessity to examine the relation among Bitcoin, cryptocurrencies and other investment instruments with payment systems, money, e-commerce figures and macroeconomic indicators in the light of the arguments and the results found in our analysis would add more value to the literature. In addition, other dimensions of this topic should be regulated and be analysed by new studies within the scope of other technological developments in the 4th Industrial Revolution. It is also decided to analyse relationship among related Istanbul Stock Exchange sub-indices, the Turkish Lira, gold, money supply and other cryptocurrencies in the following/future studies.

Amaç - Bu çalışmada ekonomik ve finansal gündemde yoğun bir yer tutan kripto paralardan popüler olan Bitcoin’in yatırım, para, ödeme sistemi fonksiyonlarından salt yatırıma odaklanılmış ve yatırımcı kararlarında bir etkisi olup olmadığının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir.

Yöntem - Çalışma kapsamında literatürde yapılan taramada kripto paralar ile hisse senedi piyasaları/endeskleri arasında salt ilişkiye yönelik bir analize rastlanmamıştır. ARDL sınır testi yöntemi ile Bitcoin (Çok fazla kripto para olması ve Bitcoin’in her açıdan en önde gelen olması nedeniyle) ve seçilmiş endeksler arasında bir eşbütünleşme aranması bu nedenle düşünülmüştür. Analiz yönteminin kısa ve uzun dönemde anlamlı sonuçlar vermesi nedeni ile bu değişkenlerin fiyat ve endeks verileri ARDL’de çalışılmıştır.

Bulgular - Bitcoin fiyatları ile önde gelen ABD ve Çin Borsa endeksleri arasında eşbütünleşme ilişkisi görülmüştür. Bu ilişki kapsamında Bitcoin fiyatlarının bu borsalardaki yatırımcıların uzun dönemdeki yatırım kararlarını etkileyebildiği sonucuna varılmıştır. Londra FTSE100 ve Tokyo NIKKEI 225 hisse senedi endekslerinde ve İstanbul BİST100 ile bir ilişki görülmemiştir.

Sonuç - Analiz sonuçlarımız ışığında Bitcoin, kripto paralar ile diğer yatırım araçları, ödeme sistemleri, para, e-ticaret verileri ve makro ekonomik göstergeler arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek gereklidir. Buna ek olarak, bu konunun diğer boyutları, 4. Sanayi Devrimi’ndeki diğer teknolojik gelişmeler çerçevesinde yeni çalışmalar ile düzenlemelidir. Ayrıca, ilgili Borsa İstanbul alt endeksleri ile Türk Lirası, Bitcoin, altın, para arzı ve diğer kripto para birimleri arasındaki ilişkinin gelecek çalışmalar ile analiz edilmesine karar verilmiştir.