Genel Bilgiler

Biyografi

Mehmet Lütfi Arslan, 1995 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’de Human Resources Management and Development dalından yüksek lisans ve İktisat Tarihi kürsüsünden doktora derecesi aldı. 2000-2002 yılları arasında ABD’de bulundu ve Georgetown Üniversitesi Communication, Culture and Technoloy bölümünde yüksek lisans yaptı. Özel sektörde medya ve insan kaynakları alanında 15 sene kadar çalıştıktan sonra 2011 senesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü Yönetim Organizasyon Kürsüsü’ne yardımcı doçent olarak atandı. 2012 senesinde İşletme Bölüm Başkanı oldu. 2014 senesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Genel Sekreterliği’ne atanan Arslan 2018 senesine kadar bu göreve devam etti. Halen Lisans Üstü Eğitim Enstitüsü Sivil Toplum Örgütlerinin Yönetimi Kürsüsü Başkanlığı ile birlikte Sivil Havacılık Yüksek Okul Müdürlüğü görevlerini yürütmektedir.

İnsan Kaynakları Yönetimi, işletme yönetimi, itibar, müzakere ve mülakat konularında yayınlanmış eserleri bulunan Arslan STK ve gönüllü yönetimi konularında çalışmalarına devam etmektedir.  

Öğrencilik yıllarından bu yana özellikle gençlere yönelik sivil toplum çalışmalarında bulunan Arslan 2006 yılında yayın hayatına başlayan GENÇ Dergisi’nin kuruculuğunu yapmış, akademisyenliğe geçişine kadar beş sene bu derginin genel yayın yönetmenliğini yürütmüştür. Yine, 2008 senesinde kurulan Uluslararası GENÇ Derneği’nin kurucu başkanı olmuş, bu dernek çatısı altında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Dairesi Başkanlığı, Türkiye İşbirliği Kalkınma Ajansı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Dernekler Dairesi Başkanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı ve yerel yönetimlerle gençlerin hareketliliği, kariyer hedefleri, dezavantajlı gruplar ve sosyal medyaya ilişkin birçok projenin oluşturulması ve yürütülmesinde görev almıştır.

Arslan halen genç akademisyenlerin niteliklerinin artırılması amaçlı faaliyet ve çalışmalarda bulunan İstanbul Bilimler Akademisi Vakfı’nın (İBAV) mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyesi olarak sivil toplum etkinliklerine devam etmektedir.

Arslan’ın, bilimsel çalışmaları dışında gençlere yönelik yayınlanmış, ikisi Mehmet Köprülü müstearıyla on adet kitabı bulunmaktadır.

İngilizce ve Arapça bilen Arslan evli ve üç çocuk babasıdır.

Kurum Bilgileri

Birim
Siyasal Bilgiler Fakültesi
Bölüm
İşletme
Ana Bilim Dalı
Yönetim ve Organizasyon

İletişim

E-posta
lutfi.arslan@medeniyet.edu.tr
Web Sayfası
http://aves.medeniyet.edu.tr/lutfi.arslan/
İş Telefonu
+90 216 280 3835 Dahili: 3835
Ofis
E Blok 220
Posta Adresi
Ünalan Mahallesi, Ünalan Sokak D-100 Karayolu Yanyol, Kuzey Kampüsü E Blok: 220, 34700 Üsküdar/İstanbul