Genel Bilgiler

Biyografi

1998 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. 1998 yılında İstanbul Üniversitesinde pedagojik formasyon kursunu tamamladım. Aynı yıl bir özel öğretim kurumunda Türkçe öğretmenliğine ve Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans eğitimime başladım. 1999 yılında YÖK’ün açtığı sınavı kazanarak Kars Kafkas Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde araştırma görevlisi olarak göreve başladım. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne atandım. 1999-2000 eğitim öğretim yılında üniversiteden istifa ederek bir özel öğretim kurumunda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğine başladım. 2001 yılında 16. Yüzyıl Bir Nazire Şairi Sebzî ve Divânı konulu yüksek lisans tezini vererek mezun oldum. 2002 yılında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Ümraniye Mehmetçik Lisesine Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak atandım. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Yönetim ve Denetimi doktora programına kabul edildim ve 2008’de doktora eğitimimi tamamladım. 1998 yılında başlamış olduğum öğretmenlik mesleğinden 2010 yılında istifa ettim. 2012-2013 öğretim yılında doktora sonrası araştırma yapmak amacıyla ABD’de bulundum. Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinde öğretim üyeliği görevine devam ediyorum.

1995-1998 yılları arasında edebiyat, kültür, sanat konulu Yeni Yazı dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yürüttüm. Öncü Eğitimciler tarafından yayınlanan Öğretmenler Odası dergisinin genel yayın yönetmeliğini sürdürmekteyim.  Çeşitli dergi, gazete ve web sayfalarında kitap tanıtımları, eğitim, dil ve edebiyat konulu denemelerim ile hakemli dergilerde makalelerim yayımlandı. İlköğretim okulları için Türkçe Ders kitabı, liseler Dil ve Anlatım Öğretmen Kılavuz Kitabı ve yardımcı ders kitabı yazarlığı yaptım. İkisi çeviri olmak üzere yayımlanmış dört kitabım bulunmaktadır.

2010-2012 yılları arasında Kurucu üyesi olduğum İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği’nin (İGEDER) yönetim kurulu başkanlığını yürüttüm. Üyesi olduğum Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği’ne danışman olarak destek verdim. Halen Öncü Okul Yöneticileri Derneği’nin kurucu başkanlığını yürütmekteyim.

Kurum Bilgileri

Birim
Eğitim Bilimleri Fakültesi
Bölüm
Eğitim Bilimleri Bölümü
Ana Bilim Dalı
Eğitim Yönetimi Anabilim Dalı

İletişim

E-posta
ibrahimhakan.karatas@medeniyet.edu.tr
Diğer E-posta
ihkaratas@gmail.com
Web Sayfası
ihkaratas.wordpress.com
İş Telefonu
+90 216 280 3750 Dahili: 3750
Ofis
E215
Posta Adresi
Ünalan Mah. Ünalan Sok. D-100 Karayolu Yanyol 34700 Üsküdar / İstanbul